Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нема проблем со путер, но маргаринот може да те убие. Нови канадски резултати од истражувањето

За неколку децении, лекарите упорно препорачуваа намалување на потрошувачката на заситени масти содржани во путер, месо и крем. Сепак, една неодамнешна голема студија спроведена од канадски научници покажа дека животинските масти не го зголемуваат, како што претходно се мислеше, ризикот од мозочен удар, срцеви заболувања и дијабетес. Но транс масти, кои изобилуваат вештачки синтезирани производи како маргарин, ја зголемуваат смртноста во следните 10 години за 34%!

"Со години, лекарите направија препораки за намалување на внесот на маснотии", вели професорот Russell de Souza од Универзитетот Мекмастер во Канада. "Транс масти не носат сериозен здравствен ризик, но ние воопшто не сме сигурни дека ова исто така важи и за заситени масти. Во исто време, ние не повикуваме на зголемување на потрошувачката на животински масти, бидејќи не постојат убедливи докази дека зголемувањето на дозата на нивниот внес има корист за телото. "

Извори на заситени масти се производи од животинско потекло: месо, кравјо млеко, путер, жолчки од јајца и некои растителни производи, како што се палминото масло и чоколадото. Трансненаситените масти или транс масти се произведуваат индустриски од растителни масла и се користат во производството на маргарин, закуски и спакувани производи.

До неодамна, лекарите препорачуваат да не консумираат заситени масти во количини поголеми од 10% од вкупниот број на дневни калории и да го ограничат дозволениот лимит за транс масти на 1%, со цел да се намали ризикот од мозочен удар и срцев удар. Сепак, новата студија, која опфати повеќе од еден милион луѓе, не најде докази дека заситените масти се штетни за здравјето.

Во исто време, употребата на транс масти го зголемува ризикот од смрт за 34% во следните 8,5 години, ја зголемува смртноста од коронарна срцева болест за 28% и го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања за 21%.

Сепак, британските експерти предупредуваат за опасноста од зголемување на потрошувачката на заситени масти. "Би било екстремно глупаво да се интерпретираат резултатите добиени на таков начин што сега е можно да се консумираат во големи количини масното месо, павлака и путер", вели професорот Сандерс, Кралскиот колеџ во Лондон.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .