Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

На бремените мајки й требаат јод за развој на мозокот на бебињата

Британските научници открија дека едноставните додатоци на јод во исхраната на бремените жени помагаат во правилното формирање на феталниот мозок, кој во иднина ќе заштеди милијарди за земјата. Јодот е исклучително ефикасен во стимулирањето на развојот на мозокот во периодот на интраутериниот фетус и во првите месеци од раѓањето на детето. Како резултат на тоа, ова го зголемува IQ на децата.

За разлика од другите земји, Националниот здравствен систем (НЗЗ) на Обединетото Кралство не дава препораки за додавање на јод на производи и оваа практика не работи во земјата. Сега експертите велат: би било корисно за бремени жени и доилки да користат додатоци во исхраната што содржат јод.

Студиите објавени во списанието Лансет Дијабетс и Ендокринологија , ја анализираат економската компонента на таквата мерка. Експертите веруваат дека зголемувањето на нивото на јод во телото на идните мајки ќе ја спаси националната здравствена заштита околу 200 фунти по жена во вид на трошоци за одржување на здравјето. И ако го додадеме ова зголемување на интелигенцијата на идното дете - просечно зголемување на коефициентот на интелигенција за 1,22 поени, тогаш економскиот ефект што општеството го добил за време на животот на детето ќе изнесува 4.500 фунти за секое родено дете.

Секоја година, 700.000 бебиња се родени во Англија и Велс - заштедите за земјата за време на нивниот живот ќе бидат 140 милиони фунти за NHS и 3,15 милијарди фунти за економијата, поради зголемената ефикасност на работната сила и повисоките плати.

Еден од авторите на студијата, професорот Кејт Џоли од Универзитетот во Бирмингем, рече: "Дојде време кога во земјите каде што денес не се практикува употреба на додатоци на јод, препорачуваме сите бремени, доилки и само бремени жени да земаат додатоци од јод. Дури и мал дефицит на јод во телото на мајката е поврзан со раѓањето на дете со понизок коефициент на интелигенција. "

Човечкото тело не произведува јод, но денес NHS Велика Британија не препорачува употреба на лекови кои содржат јод. Се верува дека со избалансирана и разновидна исхрана, луѓето ќе добијат износот на јод потребен за нормално функционирање на телото.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .