Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зачинета храна го продолжува животот?

Испитувајќи речиси половина милион луѓе во Кина, експертите BMJ (British Medical Journal) откриле дека оние кои консумирале зачинета храна (главно чили) 1-2 пати неделно, го намалија ризикот од смрт за 10% во споредба со оние кои јаделе зачинета помалку од еднаш неделно. Диета во која зачинета храна беше земена три до седум пати неделно ја намали смртноста за речиси 15%.

Веќе 7 години експертите ги проучувале преференциите на диета на 485.000 луѓе во Средното Кралство: колку јаделе црвено месо, зачинета храна, зеленчук и дали имало алкохол во исхраната. Истражувачите откриле дека со зачинета исхрана се намалува смртноста од рак, коронарна срцева болест и респираторни заболувања. Ефектот беше многу поизразен кај оние кои не пиеле алкохол. Позитивните ефекти на зачинета храна имаат поголемо влијание врз жените отколку кај мажите.

Во студираната исхрана главниот зачинет производ бил чили. Научниците откриле дека само потрошувачката на свежи чили води до намалување на смртноста од рак, коронарна болест и дијабетес , а употребата на сушен пипер не дава значителен ефект.

Лу Ки, еден од авторите на студијата, изјави за Форбс: "Зачинета храна или нејзините активни состојки ја намалуваат сериозноста на воспалителните процеси, го намалуваат степенот на дебелина, го подобруваат нивото на липидниот метаболизам. Покрај тоа, оваа храна влијае на цревната флора и го спречува развојот на хронични болести како што се дијабетес, кардиоваскуларни болести и дебелина. Сепак, денес многу малку знаеме зошто се случува ова. Потребни се понатамошни истражувања за да се воспостави механизмот на овој процес ".

Меѓутоа, голем број научници, меѓу кои и професорот Кевин Мекконвеј од Отворениот универзитет (Велика Британија), веруваат дека овие студии треба да се третираат со одредена претпазливост. Испитуваниот феномен може да биде поврзан исклучиво со кинески услови и не е забележан во други земји. "Населението на Кина има сосема различни кулинарски традиции, систем на општествени односи, здравствена пракса и генетика. Сето ова е многу различно од начинот на живот на жителите на Велика Британија ", рече научниците. Тој, исто така, нагласи дека забележаниот однос помеѓу употребата на зачинета храна и зголемувањето на очекуваното траење на животот е потврден само во случај на неупотреба на алкохол. "Не мислам дека резултатите добиени се применливи во случај на типично англиско забава - за едно пиво пиво и дел од зачинета кари", додаде професорот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .