Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Австралиските научници предложиле ефикасен начин да се ослободите од мамурлакот

Како средство за спасување од мамурлакот, Австралијците нудеа свеж сок од такви плодови како азиската крушка. Истражувачите откриле дека 1 чаша сок, кој треба да се пие пред да се напие алкохол, може да го спаси лицето од главоболки следниот ден. Во екстремни случаи, болката, ако не помине, тогаш значително се намалува.

Интересно, авторот на оваа студија е жена. Ова е д-р Мани Ноакс. Таа објасни дека природните супстанци со кои е богат азиската крушка имаат силен ефект врз алкохол дехидрогеназата и алдехид дехидрогеназата. Имено, овие ензими во нашето тело се одговорни за процесот на разделување на етил алкохол.

Така, пиењето сок ја намалува концентрацијата на алкохол во крвта. Количината на ацеталдехид, исто така, се намалува. Шефот на личност која консумира многу алкохол, боли поради високата содржина на ацеталдехид во телото.

Австралиските научници во сокот од азиската крушка, исто така, ја откриле нивната способност да го намалат холестеролот и да имаат антиинфламаторно дејство.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .