Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алкохоличарите и зависниците од дрога ќе бидат третирани со една инекција

Пробивот се очекува во третманот на сериозни болести, како што се зависноста од дрога и алкохолизмот. Американските научници успеале да пронајдат компонента чија употреба води кон моментално "бришење" од меморијата на пациентот за желбата да се користат супстанции штетни за телото и здравјето.

Досега, лек за зависности е експериментален. На кардинално нов начин да се ослободи од алкохол и дрога е да се користи нова алатка, пациентот во неговото сеќавање ќе ги избрише сите пријатни чувства што некогаш ги имал под влијание на "високото".

Долго време е утврдено дека пациентите кои ги доживеале сите задоволства на апстинентниот синдром може да се задржат некое време и да не користат никакви алкохолни и наркотични "глупости". Но, времето поминува, понекогаш тоа е месеци, а понекогаш дури и години, и пациентот може, како што велат, "да се прекине". Сеќавањата на еуфоријата што се јавуваат кај алкохоличари и зависници од дрога по употребата е виновна. Логично е дека ако таквите сеќавања се избришат, дури и на потсвесно ниво, нема да има причина за повторна дефект.

Научниците за експериментот земале блеббистатин. Животните што биле зависни од метамфетамин биле селективно избришани. Уништувањето на наркотични спомени е можно ако имате влијание врз протеините на мозокот како актин. Тој е оној кој е одговорен за структурирање на сите информации што влегуваат во церебралниот кортекс. Претходно, беше невозможно да се дејствува на actin. Беше опасно за здравјето на пациентот.

Сега истражувачите успеале да делуваат на actin на безбеден начин. Ова станало возможно по употреба на таква компонента како блеббистатин. Покрај тоа, за успешно влијание врз процесот на бришење "пријатни спомени", само една инекција е доволна.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .