Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Употребата на рафинирани јагленохидрати е поврзана со развојот на депресијата кај жените

Производи кои содржат рафинирани јаглени хидрати - како што се бел леб, закуски, слатка сода, ви гарантира не само вишок килограми. Според неодамнешните студии постои директна врска помеѓу употребата на овие производи и развојот на депресија кај жените во постменопауза.

Д-р Џејмс Ганвиш и неговите колеги од Одделот за психијатрија при Медицинскиот центар на Универзитетот Колумбија преработија информации за гликемичниот индекс на храна, гликемиското оптоварување, видови на јаглени хидрати што се консумираа и ги спореди со база на податоци за повеќе од 70.000 жени во постменопауза кои беа дијагностицирани со депресија. Ги проучувавме податоците од истражувањето спроведено од 1994 до 1998 година од страна на Националниот институт за женско здравје. Гликемичниот индекс на храна (ГИ) го карактеризира процентот на шеќер во крвта откако ќе се конзумираат.

Истражувањата покажаа дека високите вредности на ГИ и употребата на додаден шеќер и преработените житни производи се поврзани со зголемен ризик од депресија кај жените во постменопауза. Жените чија исхрана се состоеше од млечни производи, диетални влакна, производи од цели зрна, зеленчук и овошје (но не со овошни сокови) покажаа намален ризик од депресија.

Јаглехидратите го зголемуваат процентот на шеќер во крвта. Колку повеќе рафинирани јаглехидрати, толку е поголем гликемичниот индекс.

Научниците велат дека рафинираните производи, како што се бел леб, бел ориз, сода, ги активираат хормонските регулациони механизми на телото за да го намалат шеќерот во крвта. Веројатно, започнувањето на овие механизми и води кон промена во расположението, замор и други симптоми на депресија.

Високото ниво на потрошувачка на рафинирани скроб и шеќери е исто така фактор на ризик за појава на воспалителни процеси и срцеви заболувања - состојби поврзани со депресија.

И покрај фактот дека студиите се со преглед природа, тие ја отвораат можноста за "диететски интервенции" за лекување или спречување на депресија. Авторите веруваат дека е неопходно да се спроведат понатамошни истражувања со цел да се осигура дека таквиот однос ќе биде забележан при испитување на поголем број пациенти.

"Иако нашата студија беше само за жени во постменопауза, теорискиот механизам кој ги нагласува ефектите на диетата со рафинирани јаглени хидрати за развојот на депресијата, може да се примени и за другите сегменти од населението", изјави Dr. Gangwisch за CBS News преку e-mail. Тој, исто така, додаде дека се надева дека нивното истражување ќе поттикне понатамошно проучување на проблемот со младите жени и мажи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .