Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дали ви се допаѓа чили пиперка - ќе живеете долго

Оние кои ги сакаат чили, го намалуваат ризикот од умирање рано за 14%. За овој заклучок, научниците од Средното Кралство. Тие откриле дека воведувањето во исхраната на жешки зачини, особено чили, може да го заштити лицето од ризикот од умирање предвреме.

Исто така, таквата храна е сигурна бариера против такви сериозни болести како што се:

  • рак ;
  • исхемична срцева болест;
  • SARS .

Истражувачите од Кинеската академија за медицински науки внимателно ги анализираа податоците за исхраната и здравствениот статус на граѓаните од различни области во Кина. Возраста на субјектите од 30 до 80 години. Вкупниот број на учесници во експериментот беше огромна фигура од речиси 500.000 луѓе. Во просек, секој учесник во студијата бил забележан повеќе од 7 години.

Научниците го откриле следниов модел. Оние што редовно вклучиле зачинета храна (4 до 7 пати), редовно го намалуваат ризикот од предвремено умирање за 14% во однос на оние луѓе во Средното Кралство кои ретко користат јадења со пиперка. Оние граѓани кои јаделе зачини 1-2 пати неделно, се заштитени од прерана смрт за 10%. Исто така, беше откриено дека љубителите на зачини се со помала веројатност да добијат рак, коронарна срцева болест и респираторни заболувања.

Најчесто, учесниците во експериментот беа набљудувани јадење чили, свежи и сушени. Треба да се напомене дека љубителите на свежи чили во исто време го намалија ризикот од умирање од дијабетес . Научниците не утврдиле да го воспостават биолошкиот механизам кој е во основата на заштитниот ефект на зачинета храна. Постои претпоставка дека биолошки активните супстанции изобилува со зачинети зачини се доволни за да предизвикаат сè.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .