Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зелен лиснат зеленчук ќе го намали ризикот од астма кај неродено бебе

Астмата е една од најчестите болести на горниот респираторен тракт. Првите симптоми на патологијата опасна по живот се манифестираат во рана возраст кај многу деца. Јапонските научници најдоа ефикасен метод за спречување на овој патолошки процес. За да го направите ова, една бремена жена треба само да јаде зелен лиснат зеленчук.

Научните експерти ја испитуваа клиничката слика на 310 деца под двегодишна возраст. За време на бременоста, мајките на овие бебиња чувале специјални дневници во кои детално укажувале што и колку јаделе.

Сите деца беа проверени за астма и предиспозиција за оваа болест. Се покажа дека децата имале 52% помала веројатност да страдаат од оваа сериозна болест ако исхраната на мајката содржи голема количина спанаќ, брокула, зелена салата и зелка. Но, забележано е следново: односот помеѓу ризикот од развој на болеста и бројот на зелен лиснат зеленчук во исхраната на мајката се случил само во првиот триместар од бременоста. Ова се должи на фактот дека во почетните фази на развој, респираторниот систем на бебето е поставен. Затоа, бремената мајка мора да биде многу внимателна за нејзиното здравје и исхрана, а особено.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .