Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Утврдено е дека храната за слабеење може да го наруши функционирањето на срцето.

Научниците од Универзитетот Лома Линда открија дека храната која луѓето ја користат за губење телесна тежина (животински протеини) може да предизвикаат влошување на работата на срцето и појава на кардиоваскуларни болести.

Студијата ја анализирала здравствената и личната историја на 81.000 луѓе. Околу 60% од нив ја засновале исхраната врз животински протеини, додека останатите 40% користеле ореви и житни култури. Резултатите од студијата покажаа дека првата група имаше многу поголем ризик за развој на кардиоваскуларни болести отколку вториот.

Во моментов, причината за таквата предиспозиција не е утврдена, затоа се спроведуваат понатамошни клинички студии. Научниците веруваат дека оваа ситуација може да се должи на производството на амино киселини.

Во исто време, се забележува дека е протеин од растително потекло, кој има корисен ефект врз телото, така што таквата храна нужно мора да биде во исхраната. Колку повеќе ќе биде, толку е помал ризикот од развој на мозочен удар и слични патолошки процеси опасни за човечкиот живот. Но, ова не значи дека животинскиот протеин треба целосно да биде исклучен од исхраната: минималната сума мора да биде на менито.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .