Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците пронашле едноставен начин за обновување на црниот дроб

Сè што јадеме и пиеме во еден или друг начин влијае на нашиот гастроинтестинален тракт и, се разбира, на црниот дроб. Несоодветната исхрана, злоупотребата на алкохол и вишокот на тежина доведуваат до фактот дека телото едноставно не може целосно да ги извршува своите функции, па затоа се развиваат разни болести. Многу од овие патолошки процеси се неповратни, како што се цироза на црниот дроб.

Во повеќето случаи, ако болеста се дијагностицира во рана фаза, а потоа се започнува третманот, може да се избегнат исклучително негативни здравствени ефекти. Без оглед на тоа која тактика на терапија е избрана, исхраната ќе биде неопходна. И ако претходно биле исклучени само мастите, холестеролот и тешките јагленохидрати од исхраната, сега шеќерот е додаден на листата. Научниците веруваат дека ако не го исклучите овој производ од исхраната на пациентот, нема да има корист од третманот.

Истражувањата покажаа дека дури и кога пациентот одел на диета без холестерол и маснотии, но сепак консумирал шеќер, дури и ако во мала количина, црниот дроб бил многу тешко да се опорави.

Покрај тоа, американските научници кои ја спроведоа студијата, потсетија дека само една диета не може да направи: не заборавајте да ја вклучите во секојдневната рутинска умерена вежба. Во овој случај, третманот ќе биде поефективен. Истите мерки можат безбедно да се користат како превентивни. И запомнете дека спречувањето на болеста е многу полесно отколку што се третира.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .