Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вежбањето го прави лицето посреќно

Дали чувствувате дека почнува депресијата? Чувствувајќи некако многу, па дури и постои некоја апатија? Потоа трчате во салата за обука или само во паркот за опрема за вежбање, бидејќи, според американските научници, таквите настани се одлична превенција на депресија и лошо расположение.

Научни истражувачи од Универзитетот во Мичиген спровеле серија студии и утврдиле дека најмалку еден час вежбање (не мора да биде класи во салата) значително го подобрува расположението на лицето, го стимулира производството на хормони за среќа. Покрај тоа, луѓето кои водат активен животен стил се помалку подложни не само на депресивната држава , туку и на други психолошки проблеми.

Треба да се напомене дека умереното вежбање е одлична превенција на дебелина , сериозни патолошки процеси, кои исто така можат да предизвикаат не само лошо расположение, туку и длабока апатија . Затоа, секојдневно треба да плаќаат физичка активност околу 150 минути на ден, и во присуство на вишок тежина, и многу повеќе. Покрај тоа, треба да ја исчистите вашата исхрана - да го нормализирате режимот на исхрана и пиење. Тогаш не само добро расположение, но исто така одличен изглед, вие сте загарантирани.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .