Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Курмерот може да се користи како лек за мигрена.

Курмерот е еден од најпопуларните зачини во азиската кујна. Сепак, иранските научници нашле уште еден позитивен квалитет на оваа супстанца - може да се користи како лек против мигрена и сериозни главоболки. Оваа "способност" на мешавината се должи на фактот дека таа се состои од супстанции кои имаат антиинфламаторно и антиоксидативно дејство.

Сепак, противници на ова биле научници од Минесота и Илиноис. Тие веруваат дека не е рационално да се користи адитив како средство за третирање, бидејќи керкуминот (главната компонента на зачинување) е само по себе нестабилно и реактивно соединение. Телото го обработува долго време, така што терапевтскиот ефект е доста тешко да се постигне.

Клиничките студии спроведени од страна на ирански научници го потврдија лечењето на додатокот. Куркуминот во комбинација со омега-3 масни киселини го супримира создавањето на факторот на туморска некроза, кој предизвикува болка, како и воспаление на нервниот ткиво. Поради тоа, нападите на мигрена се потиснуваат. За спречување на оваа болест се препорачува секојдневно да се употребува куркума, но само ако не постојат контраиндикации.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .