Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постот помага во зајакнување на имунолошкиот систем

Научниците од Универзитетот во Јужна Калифорнија направија некои истражувања и сфатија дека редовното гладување е добро за здравјето. Според нив, што е докажано со клинички студии, го прави имуниот систем да работи уште подобро.

Значи, група доброволци околу 2-3 дена месечно за шест месеци одби храна. Во нивната исхрана беше само минерална вода, зелен чај без шеќер и други здрави пијалаци. Овие денови, телото повторно ја изгради својата работа - почна да користи резерви на масти, гликоза и кетони. Покрај тоа, започна уништувањето на леукоцитите. Тоа е последниот фактор кој го активира процесот на ажурирање на имунолошкиот систем. Исто така, беше откриено дека процесите беа лансирани за уништување на веќе оштетени ќелии.

Со дијагностички методи, беше откриено дека сите учесници покажаа намалување на производството на супстанција како протеин киназа А. Забележете дека овој елемент може да биде една од причините за развојот на онколошкиот процес во телото.

Има корист од работата на гастроинтестиналниот тракт - тежината се намалува, нивото на маснотии во телото се стабилизира. Кај луѓето кои имаат хемотерапија во клиничката слика, тие се чувствуваат подобро.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .