Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ф'стаци помагаат при намалување на крвниот притисок

Зголемен крвен притисок е забележан кај луѓе со скоро сите возрасни категории. Исклучок, можеби, е направено од деца, но дури и тука сè не е толку јасно: таквите случаи сè уште не станале толку ретки колку што било порано.

Главната опасност од таквото нарушување на кардиоваскуларниот систем е што остар скок во крвниот притисок може да доведе до мозочен удар , срцев удар и други патолошки процеси кои се подеднакво опасни по живот. Посебна карактеристика на ваквите болести е висок ризик од смрт. Ова може да се спречи ако го следите вашето здравје и земате лекови навремено, што е далеку од тоа што го прави секое лице со хипертензија.

Научниците одлучија да дознаат дали постои попријатна алтернатива на лекови за да се стабилизира крвниот притисок. И ова се покажаа како сите познати ф'стаци. Само една порција дневно (околу 100 грама) ќе биде повеќе од доволно за да се минимизира ризикот од нагло зголемување на крвниот притисок.

Таквиот терапевтски ефект на оревите се должи на фактот што тие ги прошируваат крвните садови, го намалуваат крвниот притисок. Но, не треба да ги злоупотребувате, бидејќи можете да заработите повеќе килограми, што негативно влијае на работата на кардиоваскуларниот систем.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .