Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Развиен е нов уред за третман на ХПВ

Во овој случај зборуваме за третман на болести како што се хуманиот папиломавирус. Овој патоген организам е еден од најчестите типови на венерични болести и често води кон развој на патологии на рак кај жените (зборуваме за рак на грлото на матката).

Новиот уред за лекување на таква болест е развиен од Emblation. Уредот испушта бранови со мала моќност што ќе предизвикаат агресивен локален одговор на имунолошкиот систем. Клиничките испитувања беа спроведени на Универзитетот во Глазгов. Со помош на нова опрема, успеавме успешно да ги отстраниме брадавиците , што може да се должи и на ХПВ .

Новиот метод на третман е минимално инвазивен, не бара долг период на рехабилитација, како во случај на традиционална хируршка интервенција. Сепак, премногу е рано да се зборува за тоа кога точно ќе се користи во медицината. Научниците треба да спроведат голем број клинички испитувања за да утврдат дали има несакани ефекти од овој метод на терапија и други подеднакво важни фактори.

Во моментов, единствен соодветен метод за лекување на такви патологии е нивна превенција - заштитен секс, здрав начин на живот, систематски медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .