Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хормонската терапија може да заштити од Алцхајмерова болест.

Хормонската заменска терапија, која е пропишана за жени за време на менопаузата, има многу несакани ефекти, па овој метод на лекување е пропишан строго на индивидуална основа.

Американските научници открија дека заменската терапија од оваа природа може да биде одличен превентивен метод за Алцхајмеровата болест . Покрај тоа, лекови од овој спектар на дејство, исто така, ја спречуваат губењето на меморијата.

Во клиничките испитувања беа вклучени 75 жени. Сите учесници беа поделени во три групи: еден земал дрога од хормонален спектар на дејство, другиот плацебо, а третиот ја извршил функцијата на контролата.

По завршувањето на студиите кои траеле 4 години, беше пронајдено следново: кај жени кои примале терапија за замена, во мозокот се пронајдени помалку амилоидни плаки. Овие компоненти се "предвесници" на Алцхајмеровата болест.

Во моментов, во тек е клиничка студија, бидејќи е неопходно да се утврди кои наследни причинско-последични односи имаат такви истражувачки резултати. Во секој случај, не можете да земате хормони, бидејќи тоа може да доведе до крајно негативни последици.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .