Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исхраната без глутен може да го спречи развојот на нервната болка

Глутен е супстанција која е дел од некои житни култури, вклучувајќи пченица. Исклучувањето од менито на таквата храна ќе помогне да се намали ризикот од развој на глутенска невропатија. Со овој патолошки процес се чувствуваат слабост, вкочанетост, болка во рацете и нозете. Покрај тоа, не треба да се заборави и за гастроентеролошката страна на проблемот - абдоминална дистензија, акутна надуеност и абдоминална болка, исто така, може да предизвика нервен слом.

Значи, специјалистите од Универзитетот во Шефилд откриле дека нивото на подложност на глутен може да биде поврзано со ризикот од развој на периферна невропатија . Со оваа болест, нервните завршетоци на 'рбетниот мозок и мозокот се оштетени. По испитувањето на клиничката слика на луѓето со оваа дијагноза, беше откриено дека 32% од нив имале зголемена подложност на глутен.

Клиничките студии покажаа дека луѓето кои се откажале од глутен и следеле строга диета, биле 89% помали шанси да страдаат од нервни болести.

Се разбира, не е неопходно целосно да се исклучат житарките од вашата исхрана, бидејќи тоа може негативно да влијае на работата на целиот организам. Пред да почнете да ја следите оваа диета, подобро е да се консултирате со вашиот лекар и, можеби, дури и да се тестирате.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .