Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците открија уште една причина за дијабетес

Се верува дека зголемената гликоза во крвта е главен фактор за развој на дијабетес. Така, сите терапевтски мерки се насочени кон намалување на количината на дадена супстанција во телото, но таквиот третман не е секогаш ефикасен.

Германските научници одлучија да го проучат ова прашање подетално. Така, во текот на клиничките студии, беше откриено дека причината за отпорноста на клетките на инсулин не е самата гликоза, но неговиот производ е метилглиоксал на метаболитот на гликозата.

Исто така се спроведени клинички студии. Во овој случај, мувите беа користени како испитаници. Научниците периодично го исклучија нивниот ензим, кој е одговорен за процесирање на метаболитот на гликозата. По некое време, беше откриено дека мувите почнале да развиваат отпорност на инсулин и дебелина. Покрај тоа, значително се зголеми нивото на шеќер во крвта.

Научниците веруваат дека ваквите резултати од истражувањето целосно ја потврдуваат теоријата дека причината за дијабетесот не е гликоза. Врз основа на ова, ќе биде можно да се разговара за нови, поефективни методи на лекување. Сепак, во моментов се потребни уште неколку клинички студии.

Во секој случај, без оглед на резултатите од овие научни студии, луѓето кои имаат таква болест во нивната лична или семејна историја, нивото на шеќер во телото мора да се следат. Се разбира, таа диета, имено, да се откаже од слатко, исто така, мора.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .