Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Домашни растенија може да бидат опасни за здравјето.

Постојат растенија во речиси секоја соба. Куќата на цвеќето ја красат просторијата, ја наситуваат со кислород и само го испорачуваат естетското задоволство. Но, не е сè толку мазно. Научниците открија дека познатите нас houseplants можат да бидат опасни за здравјето, бидејќи тие испуштаат токсични супстанции.

Особено, станува збор за кактуси. Сокот од овој цвет содржи околу 120 алкалоиди, од кои многу имаат многу негативен ефект врз нервниот систем не само на луѓето, туку и на миленичиња. Истите супстанции се во составот на фикуси и поинтезија. Диефенбахија е исто така на листата. Точно, овој цвет, покрај алкалоидите, содржи и калциум оксалат, па дури и цијанидни соединенија. Да се ​​повика таков "коктел" корисен за телото е тешко возможно.

Научниците забележуваат дека не само што може да бидат опасни растенија, туку и оние што ги добиваме во форма на букети. Во овој случај зборуваме за кринови од долината, јорговите, па дури и лилјаните. Според научни експерти, овие претставници на флората можат да предизвикаат мигрена, па дури и состојба на интоксикација со дрога. Подобро е да не ги допрете растенијата од семејството Solanaceae воопшто, а особено да не ги доведете во куќата: содржат моќен отров - соланин.

Значи, сè што е убаво е добро за здравјето. Имајте го ова на ум пред да донесете друг цвет во куќата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .