Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Развиен нов лек за рак на простата

Во моментов, ракот на простата е една од најчестите фатални заболувања. Група британски научници успеаја да развијат нова вакцина која ќе ги уништи клетките на ракот, што ќе помогне во раните фази да го елиминираат процесот на рак без операција. Обезбедена оперативна интервенција, оваа супстанца може значително да ја зголеми ефикасноста на овој метод на третман.

Основата на новиот лек е молекулите на РНК, кои му овозможуваат на имунолошкиот систем да ги идентификува малигните клетки и да ги уништи. Треба да се забележи дека таквите лекови биле создадени порано, но потоа постоеше проблем во тоа што лекот беше апсорбиран од телото и не го достигна јадрото на имунолошката клетка.

Британските научници од кралицата Универзитет Белфаст развија подобрен метод за транспорт на лекот. За да го направите ова, тие земаа квадратни дамки, а на задната страна обезбеди околу 360 микрони. Благодарение на овој дизајн, лекот лесно го надминува слојот на слојот на кожата и ја дава супстанцијата во имуни клетки.

Во моментов, научниците спроведуваат дополнителни клинички испитувања. Наскоро треба да се спроведе истражување во лабораториски глувци. Ако лекот покаже позитивни резултати, тогаш може да се спроведе истражување со учество на луѓе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .