Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспалителни заболувања на гастроинтестиналниот тракт може да доведат до срцеви заболувања

Американските научници спровеле серија клинички студии и утврдиле дека воспалителните патолошки процеси на цревата можат да предизвикаат развој на кардиоваскуларни заболувања. Особено, зборуваме за такви неизлечиви патологии како Кронова болест и улцеративен колитис.

За да ги потврдат своите претпоставки, научниците ги анализираат историјата на случаи на повеќе од 17 милиони луѓе. Возрасната категорија се движеше од 18 до 65 години. Околу 200.000 луѓе беа дијагностицирани со гастроентеролошки болести на воспалителна природа, како и со фактори кои придонесуваат за развој на кардиоваскуларни болести: пушење, историја на дијабетес , висок крвен притисок, висок холестерол.

Веројатноста за развој на кардиоваскуларни патологии кај овие пациенти била повисока за речиси 25%. Покрај тоа, беше откриено дека жените, во историјата на кои постои улцеративен колитис , срцев удар беше дијагностициран почесто од мажите со иста клиничка слика. Сепак, по 40 години, таквите разлики се елиминираат - честотата на појава на симптоми на кардиоваскуларни патолошки процеси се јавува во речиси еднаков број.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .