Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците ги именуваа најдобрите пијалаци за здрава функција на црниот дроб.

Група научници, по серија клинички студии, заклучија дека е доволно да пијат оптимална количина на флуиди дневно за здрава функција на црниот дроб.

Значи, за нормализирање на работата на ова тело, неопходно е да се користат најмалку 1,5 литри чиста вода секој ден. Што се однесува до минерални течности, нивното посвојување треба да се координира со докторот: поради нивниот состав, не се подеднакво корисни за тие или за другите прекршувања на црниот дроб.

Исто така, лекарите препорачуваат пиење чај. Во овој случај, подобро е да се даде предност на зелените: има многу повеќе антиоксиданти. Уште подобро е ако се додава мед наместо шеќер.

Оние кои ги сакаат слатките газирани пијалоци, собрале корисна и подеднакво вкусна алтернатива - компоти и овошни пијалаци. Покрај тоа, природните (да не се мешаат со врежани) сокови, и зеленчук и овошје, ќе бидат од корист за црниот дроб.

Научниците забележуваат дека со влошување на функцијата на црниот дроб, корисно е да се употреби кучешки сапун - половина чаша дневно. Но, во однос на разни хербални препарати, не може да се направи без да се консултира лекар, бидејќи алергиите можат да бидат одделни компоненти.

Треба да се напомене дека горенаведените алатки може да се користат како превенција на заболувања на црниот дроб.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .