Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Некоја храна може да предизвика болест на бубрезите.

Група американски научници спроведоа низа клинички студии и открија дека одредени видови храна може да предизвикаат формирање на бубрежни камења.

Така, според нивното мислење, многу омилено кафе е на прво место. Научниците веруваат дека овој пијалос доведува до зголемување на оптоварувањето на бубрезите, а тоа, пак, доведува до зголемен ризик за развој на болести на генитоуринарниот систем.

Црвеното месо е на второ место, така што лекарите препорачуваат да го напуштат, заменувајќи го со пилешко. На третото место е солта, што не е изненадувачки. Солта, како и другите зачини, кога се користи прекумерно, доведува до одложување на отстранувањето на течности од телото. Поради тоа, разни супстанции почнуваат да се акумулираат во бубрезите, кои подоцна се претвораат во песок и камења.

Исто така, според американските научници, чај и шеќери газирани пијалаци им штетат на бубрезите. И ако сè е јасно со втората, бидејќи а приори не е корисен производ, тогаш зошто чајот влезе во листата на штетни производи, додека научниците не објаснија. Се претпоставува дека пијалокот доведува до зголемување на нивото на калциум во урината, и овој фактор веќе предизвикува формирање на бубрежни камења.

Природно, умерената потрошувачка на горенаведените производи нема да доведе до такви негативни патолошки процеси. Но, ако ги злоупотребиш, води нездраво начин на живот, ризикот од развој на болести на урогениталниот систем значително се зголемува. Исто така, не треба да се намалува генетската предиспозиција за таквите болести и општата здравствена состојба.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .