Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јадењето протеинска храна ја спречува деменцијата

Деменција или сенилна деменција е неизлечива и прогресивна болест. Причините за развој на таков патолошки процес сè уште не се прецизно воспоставени, па затоа не може да се развие ефективна превенција. Значи, ова прашање е едно од најрелевантните за медицинските научници.

На пример, неодамнешните студии покажаа дека јадењето протеин може да ја намали веројатноста за развој на деменција ( Алцхајмерова болест ). За време на клиничките студии, научниците го проучувале дневното мени на 541 жител на Австралија и го мереле количеството бета-амилоиден протеин во мозокот, бидејќи тој е "претходник" на деменција.

Резултатите од истражувањето покажаа дека луѓето кои имале оптимална количина протеини во исхраната (просечна вредност од 118 грама дневно) имале многу помал износ на опасна супстанција во мозокот отколку оние кои не јаделе таква храна или многу малку.

Научниците сè уште не можат да ја одредат каузалната врска. Се претпоставува дека оптималната количина протеинска храна го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, кои се вклучени во групата на фактори кои предиспонираат за развој на деменција.

Лекарите препорачуваат додавање на протеини од животинско и растително потекло во вашето мени. Дневната стапка се пресметува поединечно, имајќи ги предвид општите индикатори за здравјето и возраста на лицето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .