Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јајце се одгледува во лабораторијата

Група научници од Универзитетот во Единбург во вештачки услови создаде јајце клетка која е речиси идентична со човечката. Според нив, ова е вистински пробив во медицината, бидејќи сега се појавија шанса да станат мајка за оние жени кои не беа залудни.

Работата за создавање на вештачка ќелија траеше седум години. Научниците кои учествуваа во овој научен проект, велат дека сега ќе биде можно да се контролира речиси секоја фаза на развој, и ова е многу важно средство за репродукција.

Треба да се напомене дека матични матични клетки не се користат за создавање на јајце, како што беше практикувано во претходните експерименти. Материјал за студијата беше земен од женски волонтери кои учествуваа во експерименталната работа.

Сепак, ваквите позитивни резултати од истражувањето сè уште не укажуваат на тоа дека наскоро ќе се појави нов метод за лекување на неплодност во медицината. Во моментов, потребни се бројни клинички испитувања, па затоа е премногу рано да се каже кога точно ќе се користи новата техника.

Научниците сугерираат дека резултатите од нивното истражување ќе помогнат во борбата против неплодноста, дури и кај оние жени кои ја имаат оваа дијагноза како резултат на третман на рак.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .