Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вроденото срцево заболување може да предизвика деменција

Вроденото срцево заболување е познато дека предизвикува епилептични напади, па дури и аутизам на рана возраст. Сепак, како што покажаа неодамнешните истражувања од страна на научниците, ваквата кардиолошка болест, исто така, може да доведе до сенилна деменција, односно деменција.

Студијата ја спроведоа научниците од Универзитетот во Архус. Клиничарите анализирале повеќе од 10.000 случаи и утврдиле дека 60% од пациентите со вродена срцева болест , по 65 години, биле дијагностицирани со деменција.

Зошто овие два патолошки процеси се меѓусебно поврзани, научниците сеуште не се воспоставени, па затоа во иднина се потребни подетални клинички студии. Разговорот за причинско-последична врска сè уште не е потребен.

Сепак, лекарите спроведоа уште една интересна студија за лекување и превенција на сенилна деменција . Значи, беше откриено дека е можно да се забави развојот на патолошкиот процес со помош на екстракт од боровинки - таквата врска ги подобрува меморијата и когнитивните способности. Затоа, луѓето кои се изложени на ризик треба постојано да ги земаат овие витамини. Ова не го исклучува развојот на болеста во старост, но значително ја намалува веројатноста за тежок тек на патолошкиот процес.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .