Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничниот стрес води кон дебелина.

Во стресни ситуации, некои луѓе почнуваат да јадат повеќе отколку што бара нивното тело - ова е факт. Научниците одлучија да дознаат зошто ова се случува.

Како резултат на клиничките студии, беше откриено дека хроничниот стрес, па дури и еднократниот силен емотивен шок, доведува до нерамнотежа на шеќер во крвта.

Во стресна ситуација, телото почнува да произведува повеќе гликоза, што помага да се справат со негативна психо-емоционална состојба. Количината шеќер во телото веќе е повеќе од потребна, така што засиленото производство на инсулин почнува да се распаѓа. Наспроти ова, едно лице чувствува, како што мисли, чувство на "глад", но всушност во такви моменти калориите воопшто не се потребни.

Се разбира, ако таквите ситуации се единечни, дијабетесот или дебелината нема да се развијат. Но, бидејќи зборуваме за хроничен стрес, ризикот од развој на дијабетес тип 2 значително се зголемува.

За да ги потврдат своите претпоставки, научниците од Универзитетот во Лидс спроведоа студија. Волонтерот беше ставен во намерно создадената стресна ситуација и доби математички проблем со просечна комплексност за решавање. Пред почетокот на експериментот и откако извршиле контролен тест на крвта за шеќер. Претпоставките на научниците беа целосно потврдени: нормализацијата на индикаторите за гликоза беше шест пати побавна.

Сумирајќи го погоре, можеме да го извлечеме следниов заклучок: стресот на животот, а уште повеќе навика да се "залепи", треба да се исклучи. Ако е невозможно да се спречи нервната исхрана, брза храна и слатки ги заменуваат зеленчукот и овошјето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .