Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аспирин ја подобрува потенцијалноста кај постарите мажи

Група научници од Турција по серија клинички студии покажаа дека редовната употреба на аспирин ја подобрува потенцијалноста, дури и кога станува збор за постари мажи.

Така, беше спроведен експеримент во кој учествуваа мажи на возраст под 48 години. Сите биле дијагностицирани со еректилна дисфункција. Волонтерите беа поделени во две групи: еден зеде таблета за аспирин секој ден, а другата доби плацебо.

Резултатите од студијата целосно ја потврдија хипотезата на научниците: кај оние мажи кои консумирале ацетилсалицилна киселина една таблета секој ден, бројот на успешни сексуални чинови се зголемил повеќе од двапати - од 31% на 78%. Оние учесници кои добиле плацебо не доживеале позитивна динамика.

Научниците кои ја спроведоа студијата, веруваат дека таквиот позитивен ефект врз телото се должи на фактот дека ацетилсалицилната киселина го намалува просечниот волумен на тромбоцитите, што ја прави крвта повеќе течност. Така, циркулацијата на крвта е нормализирана дури и во мали крвни садови, што доведува до подобрување на потенцијата.

И покрај позитивните резултати, научниците забележуваат дека ова прашање треба да се изучува подетално, бидејќи сè уште не е утврдено дали има несакани ефекти од овој пристап.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .