Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Билната исхрана негативно влијае на мозокот

Луѓето кои претпочитаат исхрана на растенијата и целосно одбиваат да јадат храна од животинско потекло, се изложени на ризик од деменција и други слични болести во староста.

Ова се должи на фактот дека во таква диета не е доволно јод. Истражувачите забележуваат дека не е толку многу за месото како млечни производи, бидејќи го содржи најголемиот дел од овој елемент.

Истражувањата покажаа дека луѓето кои следат вегетаријанска исхрана, нивото на интелигенција е пониско за 13 поени во споредба со оние кои целосно јадат. Експертите стравуваат дека таков начин на јадење храна може негативно да влијае на идната генерација.

Научниците го анализирале составот на соја, бадемово, ориз и овесни млеко, го проучувале составот на кравјо млеко. Истражувањата покажаа дека количината на јод во пијалок од растително потекло е најмалку 2% помала од онаа кај животинскиот производ.

Наспроти позадината на резултатите од анализите, лекарите ги направија следните заклучоци: не е препорачливо целосно да се префрлат на растителна исхрана. Дури и ако изразените симптоми на функционирањето на телото нема, сепак негативните последици се можни. Ова особено важи за децата - во нивната исхрана нужно е да се биде млеко, месо и јајца.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .