Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јадењето зелено го намалува ризикот од мозочен удар.

Хеморагичниот мозочен удар е една од најопасните болести. Крвта во мозокот води во повеќето случаи до сериозни компликации, па дури и смрт.

Сепак, треба да се забележи дека не сите знаат за нивната предиспозиција за таква опасна болест. Високиот крвен притисок, кој не е контролиран од самиот пациент, е активирачки фактор за развој на патолошкиот процес.

Научниците спровеле студија и утврдиле дека луѓето кои редовно и во доволни количини консумираат зелен лиснат зеленчук, се изложени на 64% помалку ризик од не само мозочен удар , туку и срцев удар , како и други кардиоваскуларни заболувања.

Пред-клиничарите анализирале податоци од 682 пациенти со историја на церебрална хеморагија. Просечната возраст на учесниците е 53 години. Беше откриено дека во повеќето случаи причината за мозочен удар е прецизно покачен крвен притисок и само кај 10% од етиологијата се карактеристики на кардиоваскуларниот систем.

Во исто време, геодетите спроведоа дополнителна студија, за време на која утврдиле: луѓе кои имале предиспозиции за такви болести, но консумирале доволно количество лиснат зеленчук и едноставно свежо овошје и зеленчук, немале историја на хипертензивна криза или мозочен удар.

Истражувањата уште еднаш покажаа дека правилната исхрана и грижливото внимание на нивното здравје даваат можност за спречување на опасни болести.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .