Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Истражувачите од Лондон создадоа нов вирус

Побрзаме да забележиме дека микроорганизмот создаден од научници е корисен за здравјето на луѓето, бидејќи нејзиното дејствување е насочено кон уништување на патогените - кога е во контакт со опасна клетка, вештачки вирус започнува со уништување.

Научниците создадоа капсула со ширина од само 20 нанометри. Ваквите димензии овозможуваат да се проникне речиси на сите ткива на телото, вклучувајќи ја и коската. Треба да се напомене дека новиот развој на истражувачите точно имитира природни вируси.

Со цел да се утврди точно како функционира новата алатка, научниците спроведоа визуелизација во реално време. Излезе следново: вештачки вирус се наоѓа на површината на патогениот организам и формира празнини во нивната мембрана. Така, штетната бактерија умира.

Клиничките студии покажаа дека вештачки создадениот вирус е безопасен за човечкото тело и дури и продира коскено ткиво. Тоа е второто кое може да се користи за уредување и доставување на гени. И ова, пак, ќе стане средство за лекување на наследни болести. Исто така, програмерите забележуваат дека оваа техника може успешно да се искористи за лекување на заразни болести кои се отпорни на антибиотици.

Во моментов, клиничките испитувања се уште се во тек, па затоа е премногу рано да се зборува за неговата широка употреба. Научниците кои учествуваа во развојот, се надеваат дека ова ќе се случи во блиска иднина.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .