Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле нов метод за борба против губењето на слухот

Група научници од Универзитетскиот колеџ во Лондон спроведоа низа лабораториски студии и открија дека слухот може да се врати со користење на лек базиран на супстанца како што е инхибитор на гама секретаза. Треба да се напомене дека новата алатка е веќе подложена на тестови, и досега покажува релативно добри резултати.

Супстанцата мора да се инјектира директно во увото. Сепак, се забележува дека за целосниот терапевтски ефект на лекот треба да биде во уво за многу долго време, и како да го направите ова, лекарите сè уште не се воспоставиле. Во моментов, во клинички развој учествуваат 24 лица со губење на слухот поради различни причини (во историјата нема наследен фактор).

Новиот лек делува на следниов начин: активната супстанција (инхибитор на гама секретаза) го стимулира растот на новите клетки на косата, односно аудитивните рецептори во увото, кои постепено се враќаат на пациентот на способноста да слушнат нормално. Лекарите не тврдат дека слухот може целосно да се опорави, но позитивен терапевтски ефект е присутен во секој случај.

Лабораториските тестови веќе ја покажаа комплетната безбедност на лекот. Клиничките студии за неговата ефикасност ќе започнат за неколку месеци. Врз основа на резултатите од истражувањето, ќе се утврди дали е вредно да се пушти нов производ на лекови на пазарот или ќе треба значителна ревизија.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .