Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сауната помага да се спречат кардиоваскуларните заболувања

Група истражувачи од Универзитетот на Источна Финска откриле дека сауната влијае на кардиоваскуларниот систем на ист начин како и редовната вежба. Затоа, редовните посети на пареата може да се сметаат за одлично средство за спречување на мозочен удар, срцев удар и други патолошки процеси.

Во практичниот дел од истражувањето присуствуваа 102 лица кои немаа историја на кардиоваскуларни заболувања, но ризикот од развивање на такви болести, како и тенденцијата за дебелина, беше присутен. Во текот на експериментот, учесниците ја посетија финската сауна неколку пати неделно и поминаа околу 30 минути во пареата. Се покажа дека индикаторите за крвен притисок се стабилизираат, а еластичноста на артериите стана многу подобра.

Дијагностика беше откриено дека кога сте во сауна, срцевата фреквенција се зголемува од 65 отчукувања во минута до 81. Точно истото се случува и со физички напор. Клиничарите сугерираат дека ова се должи на ефектите врз телото на високи температури, што предизвикува зголемување на потењето, што го намалува крвниот притисок, па затоа, оптоварувањето на срцето.

Посета на сауна на редовна основа е одличен начин за спречување на кардиоваскуларните заболувања. Оваа опција исто така ќе биде оптимална за оние кои се физички контраиндицирани од медицински причини.

Во исто време, треба да се забележи дека овој метод не е погоден за секого. Така, посета на било кој тип на пареа се забранува со конзистентно висок крвен притисок , кожни болести и за време на бременоста. Затоа, би било корисно да се консултирате со вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .