Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Можете да ја надминете депресијата со пеење

Истражувачите од Универзитетскиот колеџ во Лондон откриле дека пеењето (во овој случај, не зборувајќи за вештини или јавно говорење) може да ги надмине психијатриските нарушувања. Особено, станува збор за постпартална депресија. Истражувањата покажаа дека таков необичен метод на терапија е многу поефикасен отколку што се зема антидепресиви и седативи. Главната работа е дека, за разлика од лековите, тоа не влијае негативно врз работата на телото. Исто така е неопходно да се земе во предвид дека земањето на лекови на најдобар начин може да влијае на здравјето на детето ако е доено.

Значи, научниците спроведоа експеримент - млади мајки со оваа дијагноза беа поделени во три групи. Првиот беше ангажиран во пеење во група, вториот зеде часови во креативни играчки кругови, а третиот едноставно земаше лекови што ги пропиша лекар.

Резултатите целосно ги оправдаа теоретските претпоставки на истражувачите - меѓу мајките кои беа во пејачката група, во првите шест недели, сериозноста на постпарталната депресија се намали за 35%. И покрај фактот дека жените не земале лекови. Сепак, позитивната динамика беше присутна и во групата која беше вклучена во креативни играчки кругови - таму стапките на акутна депресија се намалија за 10%.

Забележано е дека слична студија била спроведена кај луѓе кои исто така имале показатели за депресивна состојба, но немале никаква врска со мајчинството. И овде, исто така, беа забележани позитивни резултати.

Затоа, ако расположението е полошо од било кога и депресија е за да започнете, вклучете ги омилените песни и само пејте. Не е важно дали имате слух или не, соседите ја сакаат вашата плејлиста или тивко мразат - само пејте од срце. Научниците докажаа дека ова е одличен метод за лекување на депресивно расположение.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .