Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Солта може да доведе до когнитивна деградација.

Фактот дека прекумерната доза на сол е исклучително штетна за телото е позната на речиси секое лице. Сепак, како што откриваа американските научници, оваа бела сезона негативно влијае не само на работата на гастроинтестиналниот тракт. Премногу од тоа во дневната исхрана може да доведе до деградација на човечките когнитивни функции.

Како резултат на истражувањето, научниците открија дека прекумерната доза на сол, дури и за три недели, доведува до ендотелијална дисфункција, што резултира со намален церебрален проток на крв, и се развива когнитивно оштетување. Сепак, ова не влијае на крвниот притисок.

Теоретските претпоставки на научниците беа потврдени за време на клиничките испитувања. Како и во повеќето случаи, експерименталниот дел беше спроведен на глувци. Лабораториските глодари се хранат три недели на диета со висока сол. Резултатите од студијата целосно ја потврдија хипотезата на научниците - покрај проблемите со гастроинтестиналниот тракт, експерименталните глувци почнаа да имаат проблеми со циркулацијата на крвта. Но, постои еден позитивен фактор - таквите промени се реверзибилни - откако исхраната на глодарите е нормализирана, нивната состојба се подобри.

Научниците велат дека оптималната количина сол на ден не е повеќе од пет грама. Според статистичките податоци, секој ден повеќе од половина од луѓето на планетата трошат 80-140% повеќе сол. Се разбира, ова не е само зачинување во чистата форма: најголемиот дел од натриум хлоридот влегува во телото со јадење брза храна (полу-готови производи, брза храна, разновидни ароматични зачини, житарици за појадок). Затоа, се препорачува да ја ревидирате вашата исхрана и да ги елиминирате прекумерните количини на сол, со цел да се спречи развојот на сериозни здравствени проблеми.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .