Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците нашле начин да се надмине несоницата

Проблемот со несоница се однесува не само на постарите, туку и на младите луѓе. Честите стресови, постојаното претоварване на работа, нездравата исхрана и нервните искуства имаат многу негативно влијание не само на физичкото туку и на емоционалното здравје на лицето. Сето ова заедно води до слаб сон.

Научниците од Универзитетот Колумбија во САД најдоа начин да помогнат во надминување на несоницата без да земаат апчиња. И ова може да се направи со помош на специјални очила со амбиентални леќи. Главната предност на овој метод е тоа што не бара земање лекови кои се зависни и негативно влијаат врз работата на телото.

Новиот пронајдок е заснован на следните заклучоци на научниците - бидејќи едно лице трае долго време на компјутер или било кој друг гаџети, тој гледа голема количина на сина боја (кој било дисплеј го зрачи). Тоа е она што води кон намалување на производството на мелатонин. И токму овој хормон е одговорен за дневните ритми и, соодветно, за квалитетот на спиењето.

Не без практичен дел од истражувањето. Научниците спроведоа експеримент со 14 волонтери. Половина носеа обични очила, а останатите 7 учесници користеа чаши со амбиентални леќи. Според резултатите од експериментот, беше утврдено следново: оние учесници кои го користеа новиот изум на американски научници, спиеја 30 минути подолго. Покрај тоа, подобрување на квалитетот на спиењето и целокупната благосостојба.

Во моментот, сите клинички испитувања сè уште не се завршени, така што кога токму чашите ќе одат на продажба, сè уште не е познато. Треба да се напомене дека употребата на таков метод за справување со несоница е само симптоматична по природа - проблемот мора да се реши сеопфатно. Затоа, во присуство на таков симптом, се уште е повеќе рационално да се консултира лекар и да не се третира самостојно.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .