Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мор, како лек за лош здив

Како што знаете, голем број луѓе се соочуваат со таков проблем како лош здив, за борба против тоа што е вообичаено да се користат производи кои содржат ментол. Сепак, група научници од САД докажаа дека е многу поефикасно да се користи морско оревче. Таквиот зачин е способен да го освежи здивот на лицето за краток временски период, дури и откако ќе јаде производ кој е миризлив. Покрај тоа, тој е многу помоќен од ментолот и не предизвикува чувство на палење во устата.

Особеноста на овој зачин е тоа што содржи специфична супстанција неолигнан, која има ефект на ладење кој трае 3 пати подолго од сличниот својство на ментол. Истражувачите се уверени дека таквото соединение може и треба да се инкорпорира во пасти за заби, мивки за уста и други освежувања, како и гуми за џвакање.

Долготрајниот освежувачки ефект на морско оревче се должи на фактот дека има повисока молекуларна тежина, што значи дека се апсорбира подолго. Постојат многу малку природни состојки кои можат, како ментол, да влијаат на рецепторите кои се подложни на студ и да испратат соодветни сигнали директно до мозокот. Сепак, по долга анализа на повеќе од 100 растенија и зачини, експертите успеале да најдат неолигнан кој е 30 пати помоќен од ментол.

Слично соединение веќе е тестирано на волонтери кои требаше да ја исплакнат устата половина час со течност што ја содржи опишаната супстанција. Така, се дозна дека по 5 минути од ваквите манипулации, сличен ефект може да се постигне и од ментол.

Покрај тоа, ова решение не го запали слузниот слој на устата, а учесниците на експериментот забележале дека течноста обично е поудобна од плакнење со ментол. Исто така е забележано дека времетраењето на освежувачкиот ефект е во просек половина час.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .