Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Најпопуларниот пијалак во светот може да предизвика аритмија

Аритмија делува како патолошка состојба против која се развива нарушување на срцевиот ритам или нерамномерно отчукување на срцето. Како што е утврдено од страна на научниците од Монако, редовното пиење дури и мала количина на кола може да доведе до формирање слична патологија.

Според истражувачкиот тим, ваквиот пијалок доведува до такви проблеми поради фактот дека содржи сируп од пченка. Таквата супстанца го нарушува процесот на цицање на водата, а во исто време води до дијареја. Таквиот комплекс на нарушувања предизвикува губење на телесните течности, а калиум, најважен минерал за срцето, се измива со него.

Покрај тоа, кофеинот, кој исто така е составен дел од ваквото пиење, има негативен ефект врз опишаниот орган. Слично на ова, сируп од пченка предизвикува намалување на концентрацијата на калиум, поради што се нарушува процесот на нормална контракција на срцевиот мускул, што негативно влијае на функционирањето на коморите.

Така, експертите препорачуваат да се минимизира, и најдобро е целосно да се откаже од пиењето на таков пијалок. Ако поради некоја причина ова не може да се направи, тогаш не треба да пиете повеќе од еден литар таква течност месечно.

Научниците истакнуваат дека луѓето можеби дури и не се сомневаат дека развиваат аритмија против позадината на пиење Кока-Кола. Ваквото нарушување може да биде означено со такви знаци како постојано чувство на личноста на срцето, проблеми со дишењето и отежнато дишење, кое се развива дури и во мирување. Проблемот може да се влоши во однос на позадината на хроничната преоптовареност и недостатокот на спиење.

Аритмијата многу често станува причина за исхемичен мозочен удар и срцева слабост, што за возврат е полн со смрт.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .