Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Неможноста да се има бебе и проблеми со спиењето се меѓусебно поврзани

Ако жената подолго време не може да забремени, тогаш причините за ова може да се кријат во проблеми со спиењето. Научниците од Тајван дојдоа до овој заклучок, анализирајќи ги податоците на повеќе од 50.000 жени од 2000 до 2010 година.

Забележано е дека повеќе од 16 илјади жени кои имале поплаки за спиење, како и повеќе од 33 илјади луѓе од слабата половина на човештвото, кои немаа проблеми со заспивање и ноќен одмор, учествуваа во една ваква голема студија. Забележано е дека просечната возраст на волонтерите изнесувала 35 години, но се движела од 20 до 45 години.

Пет години по почетокот на научната истрага, неплодноста беше дијагностицирана кај 34 жени со нарушувања на спиењето и 29 учесници кои не се жалат на ваквите проблеми. Научниците, исто така, го земаат во предвид присуството на други нарушувања во врска со здравјето и точната возраст, со што се знае дека секое нарушување на спиењето го зголемува ризикот од неплодност за околу 4 пати.

Проблемите поврзани со спиењето беа исто така поврзани со хипертензија , зголемени концентрации на "лош" холестерол во крвта, патологии на бубрезите, ендокриниот систем, депресивна состојба, нарушување на циклусот на менструација и зголемена анксиозност.

Во исто време, експертите забележуваат дека не го зеле предвид синдромот на апнеја при спиење , бидејќи ефектот на таквата патологија врз неможноста да се зачне дете веќе одамна е познат. Покрај тоа, истражувачите имаат податоци за други негативни фактори кои исто така можат значително да ги зголемат ризиците од неплодност, како што се зависноста од лоши навики, несоодветното однесување во исхраната, вишокот телесна тежина, ефектите од стресот и сексуално преносливите болести.

Од сите погоре, следува дека несоницата и другите нарушувања на спиењето можат и самите да предизвикаат неплодност и во комбинација со другите опишани нарушувања.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .