Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аспиринот му штети на здравјето на детето

Според една неодамнешна студија на научници од Универзитетот во Копенхаген, бремените жени кои земаат аспирин го ризикуваат здравјето на своето бебе. Научниците откриле дека оваа дрога води кон зголемување на веројатноста за развој на церебрална парализа за 2,5 пати. Покрај тоа, употребата на други лекови против болки исто така може да предизвика развој на патологија.

Научниците направиле вакви заклучоци со анализа на медицинските податоци на повеќе од 180.000 жени и деца родени од нив. Значи, беше откриено дека околу 5.000 жени земале аспирин за време на вториот и третиот триместар, уште 5.000 мајки земале ибупрофен, а околу 9.000 често земале парацетамол. Нарушувања во мозочното ткиво, иако немало други предиспонирачки фактори за ова, биле дијагностицирани кај 380 деца.

Сумирајќи, научниците заклучиле дека употребата на лекови со парацетамол (како главна компонента) го зголемува ризикот од развој на церебрална парализа на билатералната форма за 30%, а церебралната парализа на еднострана форма за 50%. Во исто време, се наведува дека најголема опасност за детето е внесувањето на лекови во средината на гестациската старост.

Точните причини кои водат кон овој патолошки процес, научниците се уште не се воспоставени. Но, на оваа сметка веќе постојат неколку претпоставки. Најверојатно, според научниците кои ја спровеле студијата, фактот дека компонентите на лекот ги менуваат хормоните на една бремена жена, што доведува до нарушување на развојот на мозокот на плодот.

Лекарите препорачуваат да не се злоупотребуваат дроги за време на породувањето и доењето. Во повеќето случаи, тие може да се заменат со традиционална медицина, но таквите терапевтски мерки треба да се координираат со вашиот лекар. Затоа, превенцијата на болести за време на бременоста е најрационално решение.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .