Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чајот го намалува ризикот од глауком

Според истражувањата на американските научници, пиењето најмалку една чаша топол чај на ден го намалува ризикот од глауком кај луѓето. Забележано е дека ладниот чај, топлото кафе и другите безалкохолни пијалаци немаат сличен позитивен ефект.

Глауком е болест во која се зголемува интраокуларниот притисок, кој постепено предизвикува оштетување на оптичкиот нерв. Наспроти позадината на ваквите прекршувања, веројатноста за развој на слепило е голема. Дијабетес мелитус , напредната возраст, присуството на вишок телесна тежина и хипертензија кај луѓето се предиспонирачки фактори за таквото пореметување.

Претходно, научниците докажаа дека кафето ги зголемува шансите за формирање таква болест, бидејќи таков пијалак го зголемува притисокот во рамките на органите на видот. Информациите за позитивните или негативните својства од пиењето чај до денес не се познати.

Во текот на научните истражувања, научниците ги споредуваа ефектите врз очите на одредени пијалаци, имено топол чај, кој не беше кофеин, кафе и безалкохолни пијалаци. За да го направат ова, истражувачите требаше да ги проучуваат податоците од повеќе од 10 илјади луѓе. Сите волонтери земаа крв за клиничка анализа, секој беше интервјуиран и комплетен медицински преглед.

Како резултат на тоа, стана познато дека оние луѓе кои пијат чај секој ден, во просек, имале 74% помалку шанси да доживеат глауком, во споредба со оние кои немале таква навика. Не беше важно каков вид чај човек пие - црно или зелено, главната работа е тоа што беше без шеќер.

Сепак, добиените информации се двосмислени, бидејќи оваа студија не ги зема предвид индивидуалните карактеристики на текот на таквата болест. Во иднина, експертите планираат да спроведат поголем експеримент земајќи ги предвид и другите детали.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .