Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ананас, како средство против изгореници

Шпанските научници направија неверојатно откритие - откриле дека со помош на специфична супстанција содржана во ананас, може да се ослободите од изгореници, па дури и од најтешките форми.

Тим истражувачи од Сарагоса откриле дека стеблото од ананас содржи компонента што е корисна за луѓето, имено, бромелаин. Таквиот составен дел од таквото растение придонесува за регенерација на кожата погодена од изгореници. Забележано е дека нејзината ефикасност не се намалува дури и со сериозно оштетување на голема површина на кожата.

За активирање на позитивните својства на горенаведената состојка мора да се додаде на кремот, а потоа да се нанесува на кожата. Отстранете ја смесата добиена само со помош на специјални алатки. Во оваа фаза, таква алатка беше создадена само во лабораториски услови, што значи дека сè уште не е достапно за масовно користење. Сепак, веќе помина клинички испитувања и се покажа добро.

Забележано е дека таквиот крем не само што го промовира заздравувањето на кожата, туку и ја спречува инфекцијата во крвта и прицврстувањето на секундарните воспалителни или инфективни процеси, што многу често се случува со изгореници. Покрај тоа, употребата на таква супстанција помага да се осигура дека по таквата лезија на кожата останале минимални надворешни манифестации.

Треба да се има на ум дека уште еден позитивен аспект на ова откритие е дека пациентите можат да избегнат медицинска интервенција, бидејќи денес засегнатата кожа се отстранува само хируршки, а по операцијата има изречени лузни.

Во моментов, алатката е веќе достапна во Израел, но во иднина, истражувачите ќе работат на креирање на кремови базирани на бромелаин кои се достапни за секого.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .