Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сок од пиење за појадок води до дијабетес

Овошјето и зеленчукот традиционално се сметаат за најкорисни производи за човечкото тело. Сепак, неодамна, благодарение на студијата спроведена од група канадски научници, беше откриено дека пиењето овошен сок на празен стомак го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2 со неколку пати.

Негативното влијание на ваквите пијалаци се должи на фактот дека содржат голема количина шеќер. Во исто време, тие се одликува со целосно отсуство на диететски влакна корисно за телото. Пациентите кои веќе имаат добиено слична дијагноза не треба да ја заменат слатката сода со сокови ако сакаат да ја контролираат концентрацијата на гликоза во крвта, која исто така може да се помогне со одржување на активен и здрав начин на живот, како и добра исхрана.

Редовното пиење на овошни сокови не е само поврзано со зголемена инциденца на дијабетес тип 2, туку, исто така, доведува до чести рецидиви на непријатни клинички манифестации на ова нарушување. Првите знаци на влошување се силна и постојана жед, замор, неразумно губење на телесната тежина и намалена визуелна острина. Тоа е остар скок во шеќер кој предизвикува формирање на такви ефекти.

Во исто време, се забележува дека потрошувачката на целото овошје во храната има корисен ефект - напротив, го намалува ризикот од дијабетес. Во корист е дека таквите состојки се заситени со диетални влакна и елементи во трагови, додека тие имаат ниска енергетска густина.

Експертите укажуваат дека користа за телото е само за пиење овошен сок во мали количини, имено, не повеќе од 1 машина на ден. Исто така, се препорачува да се подготват сокови или слатки од овошје или зеленчук дома, а не да се консумираат пакувани пијалаци.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .