Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ванилин - ефикасен лек за псоријаза

Специјалистите на Американското хемиско здружение направија ванилин да има лековити својства. Особено, таквата супстанција е прифатлив лек за псоријаза . Вреди да се напомене дека таквата болест е прилично честа појава, но моменталните механизми на нејзиниот развој се моментно непознати.

Денес се утврди дека при формирањето на таква болест главното место е резервирано за одредени протеини на имунолошкиот систем. Станува збор за интерлеукин-17 и интерлеукин-23. Американските истражувачи успеале да откријат дека ванилин е всушност поврзан со различни интерлеукини, чија активација најчесто формира воспалителни процеси во човечкото тело.

Во нивниот експеримент, експертите го проверуваа ефектот на ванилин на кожата, модифициран со псоријаза. Со таква болест се создаваат лушпести и чешажни црвени лушпи, а најчесто се зафатени скалпот, лактите и колената.

Научниците организираа студија за време на која ванилин беше додаден на храна за мали глодари, во количини од 1 до 100 грама на килограм телесна тежина на животните. Поради ова, беше откриено дека експерименталните, проголтани високи дози на таква супстанца покажаа намалување на интензитетот на клиничките манифестации на оваа болест. Покрај тоа, тие ја намалија содржината на интерлеукините 17 и 23 во нивните тела.

Врз основа на добиените информации, авторите на таквото научно истражување сугерираат дека ванилата може да дејствува како ефикасно средство за лекување на псоријатични лезии на кожата. Покрај тоа, се претпоставува дека природниот екстракт од ванила може целосно да го спречи развојот на таквата болест.

Понатаму, во плановите на научниците, спроведувањето на подетални истражувања кои вклучуваат човечки субјекти и создавање на лековити супстанции засновани на ванилин.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .