Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

За глутената нетолеранција може да биде сосема друго нарушување.

Група научници од Норвешка направи неочекувано откритие кое го менува гледиштето на болеста како целијачна болест . Откриле дека голем број луѓе се соочуваат со проблеми во органите на дигестивниот систем откако јаделе храна со пченица или други житни култури, припишувајќи го ова на зголемена чувствителност на глутен. Сепак, истражувачите тврдат дека причината за нарушувањата во гастроинтестиналниот тракт може да послужи како фруктан, кој делува како полимер на гликоза.

Целијачната болест е широко распространета патологија поврзана со дисфункција на тенкото црево. Ова се должи на недостатокот на ензими кои се одговорни за расцепување на глутенскиот пептид. Сепак, наодите од норвешките научници укажуваат дека таквите промени не секогаш се кријат зад слична болест. Ова значи дека не сите лица на кои им била дијагностицирана целијачна болест всушност страдаат од таква болест.

Истражувачкиот тим спроведе експеримент врз 59 доброволци осомничени за такво нарушување. Сите учесници мораа да јадат мусли барови неколку недели, додека некои учествуваа со фруктани во нивниот состав, додека други не.

Се покажа дека проблемите со варењето се појавија само во оние ситуации кога луѓето јаделе фруктански решетки. Покрај тоа, потрошувачката на состојки со глутен во никој случај не влијаеше на состојбата на субјектите. Од ова произлегува дека во повеќе од половина од случаите апсолутно нема потреба од придржување кон исхраната без глутен, што го зголемува ризикот од дијабетес мелитус тип 2 кај луѓето.

Од ова произлегува дека гастроентеролозите треба да спроведат потемелна дијагноза во однос на пациентите кои се жалат на нетолеранција на глутен. Во исто време, луѓето треба да сметаат дека фруктанот се наоѓа во големи количини во пченица, зеленчук, како и во кромид и лук.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .