Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Откриени придобивките од витамин К за срцето

Витаминот К, кој се наоѓа во спанаќот, брокулите и зелената салата, е корисен за срцето. Ова е заклучокот на истражувачите од Северна Каролина во САД. Особено, се забележува дека таквата супстанца одржува нормални количини на левата комора, која учествува во процесот на збогатување на крвта со кислород. Според тоа, недоволно внесување на таков витамин во човечкото тело е полн со зголемување на големината на овој сегмент, што влијае врз функционирањето на главниот орган и може да придонесе за појава на сериозни здравствени проблеми.

Научниците спровеле студија во која студирале историја и набљудување на повеќе од 700 здрави адолесценти во возрасната група од 14 до 18 години. Како што се покажа, дури и во адолесценцијата, може да страдате од тешки болести на срцето предизвикани од несоодветни навики во исхраната. Сите доброволци, исто така, беа подложени на посебно истражување, обезбедувајќи целосни информации во врска со состојбата на главниот внатрешен орган на телото.

По разгледувањето на сите податоци добиени, група истражувачи изјавиле дека адолесцентите не добиваат оптимална количина на витамин К заедно со храната што ја консумираат. Неговата оптимална содржина беше забележана само во една четвртина од предметите.

Покрај тоа, се тврди дека 10% од учесниците во експериментот веќе имале проширување на левата комора, иако слични промени во срцето често се развиваат кај постари лица.

Преваленцата на таквата повреда кај адолесцентите се должи на фактот дека храната што содржи витамин К не е популарна кај нив. Овие состојки вклучуваат магдонос и спанаќ, брокула и бело зелка, босилек и цилинтро, целер и сливи, ореви и авокадо, капини и боровинки. Овие делови од храната секогаш треба да бидат на менито на луѓе кои не сакаат да страдаат од проблеми со срцето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .