Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Раното укинување предизвикува дијабетес и проблеми со срцето

Раното будење на работа ја зголемува веројатноста за развој на метаболички нарушувања, особено дебелината , тип 2 дијабетес , како и коронарна срцева болест. Сличен заклучок беше постигнат и од американските научници, кои прво наведоа дека помалку човек спие и колку повеќе време троши на работа, толку е поголема шансата за развој на опасни здравствени проблеми.

Ова откритие беше направено благодарение на научната студија, на која присуствуваа 450 доброволци во возрасната група од 30 до 54 години, односно сите субјекти се работеле и немаа здравствени проблеми. Забележано е дека учесниците работеле надвор од домот најмалку 25 часа неделно.

Суштината на експериментот беше дека сите луѓе мораа да носат специјална нараквица околу часовникот една недела, со што се утврди времетраењето на физичката активност и времетраењето на спиењето. Покрај тоа, учесниците ги пополнија прашалниците во кои одговориле на прашања во врска со начинот на живот, преференциите на храна, здравствениот статус и социо-економскиот статус.

Како што стана познато, околу 85% од волонтерите во неработни денови во неделата се разбудија многу подоцна од нивното вообичаено будење. Ова покажува дека луѓето доживуваат хроничен недостаток на спиење. Наспроти ова, се зголеми концентрацијата на "лошиот" холестерол во крвта и се развила отпорност на инсулин.

Ваквите рани метаболни нарушувања се преполни со збир на вишок на телесна тежина, дијабетес и патологии на кардиоваскуларниот систем. Се претпоставува дека излезот од оваа ситуација треба да биде специфична превенција, вклучувајќи ја и корекцијата на циркадните ритми, рационализацијата на работата и одморот, како и образовните активности за работодавачите.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .