Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дискавери: Розмари ја подобрува меморијата

Во моментов, рузмарин е нашироко познат како ароматичен зачин, кој најчесто се додава на јадења од месо, како и кон кондиторски производи. Меѓутоа, неодамнешното откритие на американски истражувачи овозможува да се разгледа како зачин како одлична алатка за лекување која позитивно влијае на меморијата. Забележано е дека лековитата имунитет е да се бори против деменција, а тоа го намалува ризикот од Алцхајмерова болест неколку пати.

Сепак, вреди да се напомене дека група научници откриле слична корисна функција во рузмарин, која не се користела како зачин, туку како нафта. Тоа е аромата на таквата фабрика која позитивно влијае на мозокот.

Истражувачите идентификуваа врска помеѓу вдишување на аромата на рузмарин и активирање на когнитивните способности на мозокот, особено оние поврзани со обновување на меморијата.

За да се идентификува овој ефект, беше спроведено научно истражување, кое покажа дека по вдишување на мирисот на маслото од рузмарин, волонтерите покажаа подобри резултати во однос на различни тестови за меморија и визуелизација. Вреди да се напомене дека резултатите од истите задачи се споредуваат, и пред и по ароматерапијата.

Сепак, ова не беше доволно за авторите на студијата, поради што тие спроведоа уште еден експеримент - во овој случај со учество на луѓе на кои им била дијагностицирана сенилна деменција или Алцхајмерова болест. Пациентите покажале значително подобрување во општа состојба по третманот со масло од рузмарин.

Горенаведените експерименти покажуваат дека постои голема веројатност да се создадат не само најновите тактики за лекување на такви болести, туку и многу ефикасни превентивни мерки без употреба на лекови, но најприроден начин.

Покрај тоа, уште еднаш беше потврдено дека маслото од рузмарин има антисептично, антиинфламаторно, дезинфицирачко, тонично, па дури и антиканцерогено дејство.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .