Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цвеклото е идеален лек за обновување на срцето.

Британските научници открија дека репка, поради нивниот уникатен состав, во голема мера ја подобрува состојбата на кардиоваскуларниот систем. Тоа е затоа што вклучува голема количина на натриум, имено 50% и 5% калциум. Сличен сооднос на хранливи материи води до целосно растворливост на втората супстанција во крвта.

Таквата специфичност во асимилацијата на репка има позитивно влијание врз состојбата и функционирањето на крвните садови. Наспроти ова, хематопоетскиот систем станува повеќе заштитен од влијанието на негативните фактори и таков специфичен процес како зацврстување на васкуларното ткиво. Покрај тоа, сок од репка функционира како одлично средство за превенција од зголемен крвен тон и други нарушувања на кардиоваскуларниот систем.

Исто така, истражувачите научиле дека редовната потрошувачка на репка помага да се подобри меморијата при атеросклероза. Покрај тоа, таков производ има тоник ефект во однос на нервниот систем - рамнотежата и смиреноста на централниот нервен систем служи како предупредување за развој на срцеви заболувања.

Наспроти позадината на фактот дека рерната содржи одредена количина на јод, таа се смета за една од најдобрите супстанции што го спречуваат развојот на болести на ендокриниот систем, имено, тироидната жлезда, а тоа позитивно влијае врз работата на сите внатрешни органи и системи.

Научниците велат дека за спречување на дисфункција на органи кои формираат крв треба да се земат орално во просек од 100 милилитри сок од репка, околу 3-4 пати на ден. Покрај тоа, не е забрането да се јаде (ова треба да се направи барем 1 пат за 2 дена), како состојка во сурова или варена форма, на пример, како составен дел од салатите или првите курсеви.

Треба да се напомене дека дури и прекумерната потрошувачка на овој производ нема негативно влијание врз телото.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .