Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исцедокот за уста е опасен за здравјето.

Во моментов, голем број на луѓе секојдневно користат устата за миење садови за превентивни или терапевтски цели. Сепак, група американски истражувачи откриле дека таквата супстанција што се користи за орална хигиена е опасна за човечкото тело и на неколку начини.

Неочекувана негативна последица од редовната употреба на плакнење беше уништувањето на бактериите во устата, кои се вклучени во спречување на развојот на болести како дијабетес мелитус тип 2 и дебелина. Ова значи дека таквата супстанција ги мие не само штетните, туку и корисни микроорганизми.

За да се добијат такви информации, научниците требало да спроведат студија за медицинската историја и историја на животот на повеќе од илјада луѓе кои биле во возрасна група од 40 до 65 години. Апсолутно сите поединци имале вишок на телесна тежина и тенденција на појава на дијабетес .

Се дозна дека ризиците од последната болест биле 20% повисоки за оние кои секојдневно користеле устата за усната уста, а 30% за оние кои ја извршиле постапката за орално прочистување на овој начин два пати на ден.

Антибактериските супстанции кои се дел од плакнењето со време доведуваат до уништување на корисен микробиом, особено оној кој е одговорен за производство на азотен оксид. Овој елемент е вклучен во метаболизмот и нормализацијата на концентрацијата на шеќер во крвта.

Научниците инсистираат на тоа дека луѓето целосно го напуштаат таков составен дел на оралната хигиена. Во исто време, се препорачува како алтернатива да се користат декорации и инфузии подготвени дома од лекување природни состојки, како што се камилица, бадем од лимон или дабови кора. Сепак, во овој случај најдобро е да се консултирате со стоматолог.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .